
Ciekawy odczyt zaprezentowała dr hab. Renata Tomaszewska-Lipiec, która omówiła zagadnienie czasu wolnego w kontekście dyrektywy unijnej w sprawie skrócenia czasu pracy, propozycji wdrażania dłuższych przerw w pracy, co przekłada się na zwiększenie efektywności pracy. Poruszono również wpływ rozwoju technologii i związanych z tym zagrożeń w prawidłowym wykorzystaniu czasu wolnego, opisano także koncepcję work-life balance, polegającą na umiejętności łączenia pracy z innymi sferami życia oraz rozgraniczenia życia prywatnego od pracy.
Kolejny ciekawy temat podjęła dr hab. Monika Nowak, tj. „Wypalenie zawodowe a prawo do odpoczynku”. W wykładzie poruszona została kwestia dyżurów i ich wpływu na odpoczynek. Omówione zostało zagadnienie wypalenia zawodowego, zespołu wyczerpania emocjonalnego, w tym zwiększająca się liczba pracowników korzystających ze zwolnień lekarskich z tego powodu. Zagadnienie wypalenia zawodowego zostało omówione w kontekście braku regulacji urlopów typu sabbatical, czyli płatnego nawet kilkumiesięcznego urlopu na poratowanie zdrowia.
Ciekawego tematu podjął się dr Błażej Mądrzycki – „Prawo do odłączenia się” jako prawo pracowników do powstrzymania się od angażowania w zadania związane z pracą, w tym w działania i komunikację elektroniczną (np. rozmowy telefoniczne, e-maile) poza czasem pracy. Podniesiona została ogromna rola związków zawodowych w tworzeniu układów zbiorowych, prowadzeniu rokowań zbiorowych w zakresie regulacji czasu pracy, a także ich inicjatywa i nacisk na legislatorów celem uregulowania ustawowego zagadnienia czasu wolnego.
Ciekawy wykład zaprezentował dr Wojciech Ostaszewski – „Czas wolny z perspektywy BHP”. Omówiona została kwestia regulacji czasu wolnego w Konstytucji, prawie pracy i orzecznictwie. Wskazano, że naruszenie prawa pracownika do wypoczynku jest naruszeniem przepisów BHP.
Cieszy nas, że dyskusji na temat czasu pracy i prawa do odpoczynku jest coraz więcej. Mamy nadzieję, że temat zostanie w końcu podjęty przez rządzących, którzy uświadomią sobie, że Polacy są jednym z najdłużej pracujących narodów w Europie. My oczywiście dalej będziemy żądać skrócenia czasu pracy i rozwiązania kwestii dyżurów!